A késő ősztől, tavaszig tartó időszak legádázabb betegsége az influenza. Mivel hirtelen tünetekkel jelentkezik, és az első tünet megjelenésétől 24-48 órán belül erősen fertőz, könnyen alakulhat ki járvány is hatására. Otthoni körülmények között is nehéz védekezni ellene…
Ahhoz, hogy elkerüljük a napokig tartó magas lázat, levertséget, izületi fájdalmakat, erős fejfájást igenis tudatos hozzáállásra van szükség! Ennek legjobb módja a folyamatos immunrendszer erősítés és a megfelelő mennyiségű pihenés. Persze kétségbeesni akkor sem szabad, ha felüti fejét a családban a “nyavalya”, néhány egyszerű szabály betartásával megelőzhetjük, hogy mindenkit ledöntsön a lábáról.
Amit az influenzáról tudni érdemes
Ahhoz, hogy védekezni tudj egy betegség ellen, ismerned kell a tüneteket, a kezelését is. Az influenza egy vírusos megbetegedés, ami annyit jelent, hogy normális körülmények között, egyszerű lefolyás mellett csupán a tünetek kezelésére van mód, az immunrendszer megtámogatására, azaz a gyógyszerek nem fogják magát a vírust elpusztítani a szervezetünkből.
Az influenza legjellemzőbb tünetei: láz, orrfolyás, erős fejfájás, száraz köhögés, az orr és a légutak nyálkahártyájának a duzzanata. A betegség cseppfertőzéssel terjed, tehát egy egyszerű ölelkezős, beszélgetős, puszi este a gyerekünkkel vagy a kedvesünkkel is veszélyes lehet, ha gyengébb az immunrendszerünk.
Az influenza nagyon hirtelen dönt le mindenkit a lábáról. Extrém fáradtság, rossz közérzet, fejfájás kíséri 2-3 napon keresztül, szinte a hajszálak is fájnak, olyan intenzíven jelentkezik. Az egyszerű meghűléshez képest az első tünetek között nincs tüsszentés, orrfolyás, hanem jellemzően inkább száraz köhögés kínozza a betegeket. Míg a tünetek nagyrésze 2-3 nap alatt, megfelelő ágynyugalom mellett elmúlik, (csak akkor, ha nincsenek szövődmények,) addig a köhögés 10 napig vagy akár 6-8 hétig is keserves lehet.
Az elmúlt hónapokban hírhedtté vált koronavírus az influenzához hasonlóan, gyorsan terjed. Ijesztően hosszú ideig aktív. Az egyes kutatások azt mutatják, hogy minimum 9 napig, de akár 20 napig is fertőz a különböző felületeken megtapadva. Ahogy az influenza esetében is, az egyetelen védekezés ellene a megfelelően karbantartott immunrendszer és a fokozott higiénés magatartás! Ugyan még most is emelkedik a megbetegedések száma, a halálozási arány jóval alacsonyabb a gyógyult esetek számánál!
Mit tegyünk, ha már beszökött hozzánk is a betegség?
Ha otthonunkba is beköltözik az influenza, akkor legyünk körültekintőek és próbáljuk megakadályozni a terjedését. A betegnek rendeljünk ágynyugalmat és bizonyosodjunk meg róla, hogy sok folyadékot iszik. Erősítsük az immunrendszerét juice-okkal, lehetőleg olyanokkal, amikben antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek vannak. A TopJuicers oldalán ugyan sok hasznos receptet találtok, itt, ám, amit a leghatékonyabbnak tartunk, ahhoz a következő hozzávalók szükségesek.
Szuper Immunerősítő juice
Fél ananász
1 citrom
1 narancs
2-3 cm gyömbér
1 evőkanál méz
Vitalitást, erőt növelő immune juice
1 banán
1 kávéscsésze áfonya
1 kiskanál spirulina por formájában
víz vagy juice-olt ananászlé a kívánt/kedvelt higításig
(A spirulina hatalmas ereje nagyon sokat segít az immunerősítésben, ám terheseknek, szoptató kismamáknak, autoimmun betegségben szenvedőknek érdemes a fogyasztás előtt orvosi véleményezést kikérni!)
Az otthoni influenza megállításának 5 szabálya
Ahhoz, hogy a teljes családnak ne kelljen végigmennie a sokszor kemény fájdalmakkal is járó betegségen, érdemes az alábbi szabályokat betartani.
- Szellőztessünk gyakran, hogy a vírus ne tudjon terjedni.
- Különítsük el a megbetegedett családtagot a lakáson belül és szigorú pihenési körülményeket biztosítsunk neki. Tilos a puszilkodás, kötelező viszont a kézmosás: lehetőleg antibakteriális szappannal (ha a klasszikus szappant kedvelitek, akkor például teafaolajos szappannal).
- Lehetőleg a WC-t, villanykapcsolókat, távirányítókat, kilincseket, zuhanyzót, kádat naponta töröljük át fertőtlenítő kendővel.
- A beteg családtagnak legyen saját kéztörlője és kerüljük a közös poharat, evőeszközöket, tányérokat.
- Ha erős a köhögés, használjunk maszkot otthon is. Ausztrál kutatók kimutatták, hogy a vírus megállításának legjobb módja, a kesztyű, maszk és a köpeny.
A jó hír az, hogyha valaki már egy szezonban elkapta az influenzát, nagy valószínűséggel védetté válik arra az évre. Mivel azonban a vírus folyamatosan változik, mutálódik, sajnos, egy adott évben kialakult immunitás nem fog megvédeni a fertőzéstől az elkövetkezendő években.
Megnyugodhatunk, ha a lappangási időszak alatt jól vagyunk?
A kutatók szerint, a korábban említett 24-48 óra a kritikus hordozói állapot is, azaz ha ennyi idő alatt nem jelentkezik rajtunk semmilyen influenzás tünet, várhatóan megússzuk. Ám nem örökre. Csakis az otthoni körülmények idejére. Ezért is emelik ki a védőoltás fontosságát, és a természetes immunerősítés szerepét. Egyes elméletek szerint a túlzott vitaminfogyasztás káros, ám, ha tudatosan és nem tabletta formájában, hanem természetes úton pótoljuk a szervezetünk védekezőképességéhez fontos tápanyagokat, akkor jó eséllyel kicsattanó egészségnek fogunk örvendeni a járványos időszakokban is. A vitalitás persze kézenfogva jár a pihenéssel. Hiába juice-olunk naponta 3x, ha közben kizsigerelve magunkat, maximum 4-5 órát alszunk!
Így erősítsük meg immunrendszerünket!
A magas antioxidánstartalmú gyümölcsök és zöldségek erősebben támogatják az immunrendszert. Ezért ha éppen betegek vagyunk, vagy el szeretnénk kerüli a megfertőződést, akkor a magas C vitamin és folyadékbevitel mellett, ügyeljünk rá, hogy vitamindús élelmiszerekkel tegyük színesebbé a napokat. A narancs, a bogyós gyümölcsök, az ananász, a cékla, a spenót, a káposzta minden formája, a hagymafélék, a sárgarépa, az alma mind tele vannak értékes hatóanyagokkal, amelyek megtámogatják a szervezet védekezőképességét.
Annak érdekében, hogy a lehető legtöbb tápanyag kerüljön a poharunkba, érdemes a lassú préselésű gépek közül választani az alapanyagok feldolgozása során. Mert az, ugye egyértelmű, hogy annyi répát képtelenek vagyunk megenni egyszerre, mint amennyit meg tudunk inni?! (kb. 1 kg répa kell 3 dl juice-hoz)
A legjobb, ha 2-3 pohár juice része a rutinnak minden egyes nap! Ha krízis van, akkor ezt akár 5 pohárra is emelhetjük. Nem csupán az immunitásunknak fog ez jót tenni, hanem hosszútávon az alakunknak is. Az erőnlétünk is jobb lesz, ami nem hátrány, hiszen a kifáradt szervezet sokkal kiszolgáltatottabb a fertőzésekkel szemben.
A tökéletes juice élményhez mi a Hurom gépeit ajánljuk. Nehéz közülük választani, mert mindegyik olyan modern technológiával dolgozik, ami kiemeli a konkurensek közül őket. Érdemes a hozzánk, életvitelünkhöz közel álló Hurom présgépet kiválasztani: ha kevés az időnk reggel, akkor ez a legjobb döntés, mert intelligens tartálya elvégzi helyettünk az aprítást, így spórolva számunkra értékes időt a rohanásban. Ha szívesen szétnéztek az akciós juicerek között, akkor kattintsatok ide.